Telepíthető vegyi, biológiai és radiológiai monitoring rendszer mobil kollektív védelmi berendezések támogatásához és kiemelt rendezvények biztosításához
Mobil felügyeleti rendszer
![]() ALKALMAZÁSI TERÜLETEK
JELLEMZÕK
A KMOP támogatással korábban kifejlesztett Komplex CBRN rendszerünk miatt az elmúlt évek során több megkeresés érkezett hozzánk olyan kisméretű, terepi kivitelű, mobil CBRN rendszerekre, amelyek kollektív védelmi eszközök mellett alkalmazhatók, s emellett - a fokozott terrorveszély miatt - több országból felhasználói igény jelentkezett egy olyan mobilizálható monitoring rendszerre, ami kiemelt rendezvények ABV biztosítására szolgál. Ez a jelenleg alkalmazott biztonságtechnikai elemeket (fémdetektor, poggyász átvilágító) kiegészítve a vegyi, biológiai és radiológiai veszélyeztetettséget deríti fel. Az elemzéseink során kiderült, hogy a két rendszer gyakorlatilag azonos alapegységekből építhető fel, így érdemes kifejleszteni egy mobil Komplex CBRN monitoring rendszert. Az előzetes piackutatásink során megállapítottuk, hogy jelenleg a piacon ilyen megoldás még nincs, mindenki a részegységekből próbál valami használható összehozni, de ez a megoldás nem elégíti ki az alkalmazói igényeket.
Az általunk tervezett rendszer az alábbi képességekkel fog rendelkezni:
A fenti képességek csak több berendezés hálózatba kapcsolt, együttes alkalmazásával biztosíthatóak. Az egyszerű csatlakozásoknak köszönhetően a rendszer üzembe helyezése előképzettség nélküli személyzet által is könnyen végrehajtható, ugyanakkor a rendszerelemek hálózati kapcsolat nélkül, önállóan is működőképesek. A kifejlesztett rendszerben lehetőséget biztosítunk a teljes rendszer megfigyelésére egy - a hálózat tetszőleges pontján kialakított - központi operátor pozícióból, ahonnan a megfigyelések mellett az események nyugtázása, illetve intézkedések (mint például evakuálás) is elrendelhető. A rendszer alapmoduljaként ki kell fejlesztenünk egy CBRN cube egységet, amely képes a vegyi-, biológiai ágenseket, valamint mesterséges radioaktív gammasugárzást kimutatni. A CBRN cube képes a körülötte a levegőben lévő veszélyes anyag (vegyi, biológiai, radioaktiv) típusát, mennyiségét meghatározni, az előre - típusonként - beállított jelzési szintek átlépésekor helyi és/vagy távoli riasztási eseményt generálni. A detektor cube rendelkezik helyi megjelenítővel, kezelő felülettel és visszajelző (hang/fényjelző) egységekkel, amelyek mind segítik a felhasználót a készülék/hálózat aktuális állapotának megfigyelésében, a veszélyes anyagok azonosításában, valamint a fenyegetettség mértékének meghatározásában. Létrehozzuk a CBRN cube kisebb méretű változatát, amely ugyan biológiai detektálásra nem képes, de rendkívül kis méretének köszönhetően, olyan kis terek monitorozására is bevethető lesz, ahová a teljes CBRN cube nem férne el, vagy ha ninccs igény a biológiai paraméter mérésére. Megalkotjuk a mobilizálható változatát a nyílt utas távfelderítő vegyidetektornak, amely segítségével a védeni kívánt objektum körbevehető, teljes védelmet biztosítva a területen kívülről érkező vegyitámadással szemben. A folyamatosan mérő hálózati berendezések mellett az esemény előtti keresési feladatok támogatását is fejleszteni kívánjuk a sugárforrás-kereső kézi készülékkel, amely képes minden eddiginél hatékonyabb izotópfelderítést végrehajtani. Kialakítunk egy kézi műszerekből álló készletet, amely ismeretlen eredetű szilárd és folyékony vegyi-, illetve biológiai alapú veszélyforrások helyszíni azonosítását teszi lehetővé. A projekt hardver-, szoftver- és konstrukciós fejlesztési feladatainak végrehajtását követően elkészítjük a rendszer prototípusait (teljes kiépítettség, valamint részben emulációval támogatott változatokban), hogy a rendszerünk hálózati szintű teszteléseit is végrehajthassuk Közép-Magyarországi Operatív Program A projekt az Európai Unió támogatásával, ![]() Közreműködő szervezet: MAG - Magyar Gazdaságfejlesztési Központ Zrt.
| |
|
| |